Başvurular, Kamu, Kurumlar

Yeni Kimlik Randevu Alma 2017

Yeni kimlik randevusu nasıl alınır? Yeni Kimlik ücreti ne kadar? Yeni Kimlik randevusunu internetten nasıl alabilirim? Telefon ile kimlik randevusu alabilir miyim? Randevu işlemi için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda yeni kimlik randevu (e-kimlik) işlemlerine ait bütün detaylar…

Daha önce Başbakanımız tarafından 2016 yılında “Yeni Kimlik Kartları“nın Tüm Türkiye’de dağıtılacağı açıklanmıştı. 02 Ocak 2017 itibariyle kimlik kartları dağıtılmaya başlanmıştır. Yeni kimlikler hakkında dilediğiniz her sorunun cevabını Alo 199 danışma hattından yada bu web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevusu Alma 2017

Yeni kimlik kartını almak için randevu almak zorunda değilsiniz. Ancak Nüfus Müdürlükleri çok büyük bir yoğunluk yaşadığından dolayı randevu alamdan başvuru yapmanızı kesinlikle tavsiye etmemekteyiz.

Randevuyu iki şekilde alabilirsiniz. Birincisi “internet üzerinden randevu alabilir”, diğer ise “Alo 199 Çağrı Hattını” arayarak randevu alabilirsiniz.

İnternet üzerinden randevu almak(e-kimlik) için alt kısımda link olarak verdiğimiz nvi gov tr web adresini ziyaret etmeniz gereklidir. Bu sayfa üzerinde nasıl randevu alacağınızı aşağıda anlatılmıştır.

İnternetten Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden bütün Türkiye için sadece tek bir sayfa üzerinden randevu alınmaktadır. İnternetten randevu almak için aşağıda linkini verdiğimiz Nüfus Genel Müdürlüğünün (e-kimlik) sitesini ziyaret etmeniz gereklidir.

Kimlik randevusu almak için tıklayınız.

Kimlik randevusunu bitirmek üzereyken, son olarak randevu sayfası özeti kontrolünüze ve onayınıza sunulur. Bu ekranı onayladıktan sonra kaydetmeyi asla unutmayınız.

Not: Randevu ile çalışan nüfus müdürlükleri randevusuz gelen kişilere de işlem yapacaktır. Ancak bu tür işlemlerde öncelik randevu alan kişilere tanınacaktır. Bilhassa nüfus cüzdanlarının iptal edilerek yeni kimlik kartlarının çıkarılacağı dönem itibari ile nüfus müdürlükleri haddinden ziyade yoğun olacağından dolayı kesinlikle randevusuz gidilmemesi gerektiğini burada vurgulamak istiyoruz.

Randevu tarih ve saati geldiğinde İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat eden kişinin öncelikle sıra numarası alması gereklidir. Sıra numarası verilirken sistem alınan randevu tarih ve saatini baz alarak şahsa uygun olan bir sıra numarası verecektir.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

İlk dağıtılmaya başlanan kimlik kartı ücretleri için alınacak harç bedeli 16 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu bu ücret “değerli kağıt bedeli” olarak alınacaktır. İlk dağıtımının ardından değiştirme nedeniyle alınacak bedel de 16 TL dir.

İlgili KonularBir Cevap Yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>