Sorgulama

Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır? Tramer ile Kilometre Sorgulama

araç kilometre sorgulama, kilometre sorgulama, araç kilometre sorgulama nasıl yapılır, tramer araç kilometre sorgulama, tramer sorgulama vb. bilgilere haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

İkinci el araba alım ve satım işlemlerinde en önemli unsurlardan bir tanesi de araç kilometre sorgusu yapılmasıdır. Araç kilometrelerini bazı kişilerin düşürmelerine karşın sadece araç üzerinde bulunan kilometre sorgusundan bakılarak değil birkaç yöntem ile doğru bir şekilde kilometre kontrolü yapma imkanınız bulunmaktadır. Bu sayede ikinci el araç alımı yapacağınız zaman içinizin rahat olması ve doğru bilgiyi edinme hakkına sahipsiniz. Peki araç üzerinden hariç kilometre sorgusunu nasıl kontrol edebilirsiniz?

Tramer Numarası ile Araç Kilometresi Sorgulama

Tramer numarası ve plaka numarasından çok kolay bir şekilde ikinci el araç alacağınız zaman sorgulama yapabilirsiniz. T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sunulan bu hizmete ulaşmak için cep telefonlarınızın mesaj bölümüne gelerek kilometre sorgulaması yapılacak olan aracın Plaka Numarası yazarak 5664 SMS olarak gönderebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi ücretli olmakta olup tüm hatlardan sabit olarak 7 TL olarak ücretlendirmektedir. Plaka numarasını yazarak sorgulayabileceğiniz gibi ayrıca isterseniz satın almak isterseniz veya aracınızın Şaşi numarasından aynı sorgulamayı yapma imkanınız bulunmaktadır. Ancak en kolayı plakadan olmakta olup iki tarafta da aynı sonuçlar çıkacaktır.

TÜVTÜRT Muayene Kağıdından Araç Kilometresini Öğrenme

Yeni gelen düzenleme ile birlikte artık TÜVTÜRK tarafından muayene yapılırken KM bilgisi sorulmakta ve bu bilgiler veri tabanına kayıt edilmektedir. Eğer alacağınız araç yakın bir zaman içerisinde muayeneden geçti ise muayene kağıdı üzerinde araç kilometre bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz. 1 sene önce yapılmış ise aşağı yukarı ne kadar kilometre yapılacağını tahmin ederek bu bilgiye de kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Aracın Servisinden Kilometre Bilgisi Öğrenme

Yeni veya düşük yaşta bir araç almaya karar verdiğiniz zaman bakımlarını yetkili servis üzerinden yaptırmış ise buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Yeni ve düşük yaşta araçların garantilerin devam etmesi için sürekli olarak yetkili servislerde bakımı girmekte ve bu sebeple burada araçların kilometre kayıtları tutulmaktadır. Bu yöntem çok geçerli olmamakta olup yeni araçlar için kullanılan yöntemdir. Çünkü yetkili bir bakım merkezinde bakımları yapılmayan araçların servisten kilometre sorgulaması yapıldığından gerekli bilgiler bazen çıkmayabilir.

İlgili KonularBir Cevap Yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>