Güncel

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi çeken tüketicilerin merak ettiği konulardan biri de; taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusunun cevabıdır. Bu makalemizde sizlere bunun cevabını vereceğiz. Fakat; bundan hemen önce belirtmemiz gerekiyor ki, bankadan kredi çekerek almış olduğunuz taşıtınız, kredi borcunuz bitmemesi durumunda, rehinli olarak kalmaktadır. Yani; siz taşıt almak için, taşıt kredisi çektiğinizde, krediyi çektiğiniz banka, taşıtın ruhsatına el koymuş olur.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Aşamaları sırayla yazmak gerekirse; ilk iki ay taşıt kredinizi ödememeniz durumunda, ikinci ayın sonuna gelir gelmez, krediyi çektiğiniz banka, noter vasıtasıyla size ihtarname çeker. İhtarnameye rağmen ödememeniz durumunda, üçüncü ayın sonu gelir gelmez, noter aracılığıyla tekrar bir ihtarname gelir. Ödemenizi yine yapmazsanız, bu sefer bankalar dosyanızı avukata gönderir ve bu durumda, bankada rehinli olan aracınıza el koyar.

Bundan sonra banka taşıtınızın satışını gerçekleştirebilir ve ödemeniz gereken paranın tamamını tahsil edebilir. Eğer kalan bir tutar olursa, banka bunu krediyi çeken kişiye vermektedir.

İlgili KonularBir Cevap Yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>