Başvurular, Güncel, Kurumlar

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Ücretleri ve Pasaport Yenileme

pasaport çıkartma, pasaport nasıl alınır, pasaport ücretleri, pasaport yenileme, pasaport işlemleri, pasaport harç bedeli, pasaport için gerekli evraklar, pasaport çeşitleri, pasaport nereden alınır.. gibi bütün detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Yurt dışında tatil yapmanın daha ekonomik olabildiğini ve etrafımızda kolayca gidebileceğimiz harika vizesiz ülkeler de olduğunu düşünürsek, derhal bir pasaport almakta fayda var. Bordo pasaportlular 102 ülkeye, yeşil pasaportlular ise 160 ülkeye vizesiz gidebiliyor.

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Ücretleri ve Pasaport Yenileme

1. Pasaport İçin Gerekli Evrakları Toplayın

Pasaport başvurunuzun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Hazırlamanız gereken evrakları aşağıda anlattık. Dosyanızın eksik olmadığından emin olun.

2. Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2017 ücretlerine bakacak olursak:
6 aylık pasaport için 120,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 214,1 TL ödemeniz gerekir.
10 yıllık pasaport için 573,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 667,1 TL ödemeniz gerekir.

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.

  • Pasaport Harcı: Bunu işlem bedeli olarak düşünebilirsiniz. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun işlem bedeli sabittir.
  • Pasaport Defter Bedeli: Cüzdan bedeli olarak bilinir. Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca defter bedeli de artar.

4. Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alın

Bordo Pasaport çıkartmak için, tüm belgeleriniz hazır olduğunda epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki ilçe ve il emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor. İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor.

5. Pasaport Teslimatı

Pasaportunuz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Devlet randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde elinizde olacağını taahhüt ediyor.

Pasaport için Gerekli Evraklar

Önce Nüfus Müdürlükleri’de nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerekiyor. (Yurt dışındaysanız bağlı bulunduğunuz Dış Temsilcilik’te yapabilirsiniz) Nüfus cüzdanınızın ön yüzündeki bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor. Fakat bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceğiniz Geçici Kimlik Belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer arka yüzündeki medeni hal, aile sıra no, cilt no, nüfusa kayıtlı mahalle ve köy hanesinin değişikliği söz konusuysa bu gibi durumlar başvuru yapmanıza engel değil.

Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi;

  1. Nüfus Cüzdanının Aslı (Fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
  2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf:  Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart. Sizin bir şey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biometrik fotograf istiyorum” demeniz kafi. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve  50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak.
  3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
  4. Pasaport Harcı ve Pasaport Bedeli Dekontları:  01.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, talep edilen sürelerine göre alınacak defter ve harç bedellerinin ödendiğini belgelemek için dekontlar
  5. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekir.

Muvaffakatname çocuğun pasaport işlemlerinden haberiniz olduğunu ve izin verdiğinizi ifade eden bir belgedir. Reşit olmayanın ebeveynleri evliyse her ikisinin de muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer boşanmışlarsa,sadece çocuğun velayetinin verildiği bireyin muvaffakatname vermesi gerekir. Ayrıca çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu kanıtlayan mahkeme kararının aslını da getirmesi gerekiyor.

Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcileri kimse, onların muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer, engelli birey 18 yaşından büyükse ve fiziksel engeli varsa kendisi pasaport başvurusunda bulunabilir eğer engeli zihinsel ise mahkeme tarafından vasi kararı istenir. Muvaffakatnameyi, noterlerde ya da İl ve İlçe Emniyet Müdrülükleri’ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz.

Not: Ebevynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakatnamesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.
Not: Ebevynlerden herhangi biri vefat etmişse de sağ olanın muvafakatı isteniyor.

İşçi veya İşçi Ailesi Statüsüyle Pasaport Almak İsteyenler İçin

Yurtdışında işçi olarak çalışan kişiler, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR), yurtdışında geçimlerini sağladıklarına dair belge alırlarsa ilk iki yılı harçsız olarak işçi statülü pasaport alabiliyorlar. Aynı şekilde başvurulduğunda yurtdışında işçi olarak çalışan kişinin eşi ve 18 yaşını geçmeyen çocukları da bu haktan yararlanabiliyor.

Pasaport Harcı ve Pasaport Defter Bedeli Ücretleri 2017

Bordo Pasaport sahipleri için toplam pasaport ücreti = pasaport harcı + defter ücreti olarak belirleniyor. İkisini de aynı anda aynı kuruma ödeyebiliyorsunuz. Ödeme miktarını nasıl belirleyeceğinizi ve nereye yatıracağınızı aşağıda yazdık:

2017 Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 120,1 TL 94 TL 214,1 TL
1 YIL 175,5 TL 94 TL 269,5 TL
2 YIL 286,4 TL 94 TL 380,4 TL
3 YIL 406,7 TL 94 TL 500,7 TL
4 – 10 YIL 573,1 TL 94 TL 667,1 TL

1. Pasaport Defter Bedeli (Cüzdan Bedeli)

94 TL defter (cüzdan) bedeli ödenmesi gerekiyor. İster 6 aylık ister 10 yıllık pasaport çıkartıyor olun bu fiyat sabit kalıyor.

2. Pasaport Harç Bedeli

Ödenmesi gereken bir diğer miktar da pasaport harç bedeli. Pasaportların geçerlilik süresi en az 6 ay, en fazla 10 yıl olabiliyor ve pasaportunuzun geçerlilik süresine göre de ödemeniz gereken miktar belirleniyor.

Pasaport Harç Bedeli Ne Kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2017’da 6 aylık harç bedeli 120,1 TL olarak, 1 yıllık 175,5 TL, 2 yıllık 286,4 TL, 3 yıllık 406,7 TL olarak  belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzada da ödenecek harç artmıyor. İster 4, ister 5, 6, 7, 8, 9 ya da 10 yıl olsun ödemeniz gereken tutar 573,1 TL.

Hangi geçerlilik süresini tercih etmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim önerimiz 10 yıllık pasaport almanız. Çünkü uzun vadede 10 yıllık pasaport hem daha hesaplı, hem de vize işleri için daha elverişli. Çünkü Türkiye’nin vize uygulamasına tabi olduğu ülkelere giriş için pasaportunuzun bitim tarihine en az 6 aylık bir süre olması gerekiyor. Türkiye’den vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkelere giriş için ise en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor.

Hatta 6 ve 3 aylık geçerlilik paylarının, ziyaret edilen ülkeden ayrıldıktan sonra bile devam ediyor olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse, 1 Ocak 2017’de Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az 20 Temmuz 2017’ye kadar geçerli olması bekleniyor. Bazı devletlerin ülkeye girişte Umuma Mahsus pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenemek için tıklayın.

Ayrıca, 10 yılda her 6 ayda bir pasaport çıkarmaya kalsanız 20 kez 214,1 TL, yani 2,282 TL verirsiniz. Ya da şöyle bakalım: Çok sık yurtdışına gitmiyorsanız her gerektiğinde 6 aylık almak aklınıza yatsa da aslında yine de 1o yıllık daha mantıklıdır. Çünkü;

10 yıl içinde, her sene 1 kez 6 aylık pasaport çıkarsanız 214,1 x 10 yıl = 2,141 TL verirsiniz.
10 yıl içinde, 2 senede 1 kez 6 aylık pasaport çıkarsanız 214,1 x 5 yıl = 1,070.5 TL verirsiniz.

18 yaşından küçüklere ise en fazla 5 yıllık pasaport verilebiliyor. Yurt dışına çıkış harcının pasaport çıkarma işlemleri ile hiç bir alakası yoktur.

Harç ve Defter Bedeli Ödemelerini Nereye Yapılıyor?

Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara ya da Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerin defterdarlık, mal müdürlüklerinde harç ve defter ödemenizi yapabilirsiniz. Veznelerine nüfus cüzdanınızla giderek pasaport harç ve defter bedeli yatıracağınızı söylemeniz yeterli. Size ikisi için ayrı dekont verecekler. İkisini de başvurunuza eklemeniz gerekmekte. Eğer tek dekont verildiyse, üzerinde hem harç hem de defter bedeli yazdığından emin olun.

– Yanınızda mutlaka nüfüs kağıdınız olmalı çünkü işlem için TC kimlik numaranız gerekiyor.
– Ödemeniz karşılığında size dekont verecekler. Bu dekontun üzerinde TC kimlik numaranız, adınız ve soyadınız yazar. Bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun.
– Harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
– Dekontlar daha sonradan değiştirilemiyor. O yüzden pasaport sürenizle ilgi kesin karar vermeden ödeme yapmayın.
– Harç bedeli her sene değişiyor. Pasaport ücretinizi (harç, defter bedelleri) ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları yükseldiyse ne yazık ki bankaya gidip aradaki farkı yatırmanız gerekiyor. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamladıktan sonra olursa bu sizi etkilemez.

Pasaport Randevusu

Dosyamız hazırsa artık, ilçe ve il emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu  epasaport.gov.tr adresinden alınıyor. Aynı zamanda 09:00- 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47’yi Acil Pasaport hattını arayarak da yapabilirsiniz. 

Acil Pasaport

Mesela bugün 7 Ağustos ve ben İstanbul’da pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum. Bakırköy 22 Ağustos’a kadar randevu veremiyor ama Arnavutköy Emniyet Müdürlüğü 15 Ağustos’ta boş. İşim eğer acilse randevumu Arnavutköy’den almam mantıklı olur. Türkiye içindeki herhangibi bir Emniyet Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Ayrıca, illa ekranda belirtilen gün için randevu almak zorunda değilsiniz. İleri ki bir tarih için de randevu alabilirsiniz.

Eğer pasaport işlemlerinizin, randevu tarihinizden önce tamamnlanması gerekiyorsa randevu tarihinizden önce gidip şansınızı deneyebilirsiniz. Müsait olurlarsa işlemlerinizi yapma şansları var. Ama unutmayın bu tamamen pasaport memurunun insiyatifine kalmış.

Randevu Günü

Pasaport türünüze göre sizden istenilen belgelerle beraber randevu yeri ve saatini seçmiş olduğunuz il veya ilçe müdürlüğüne randevu saatinden en az yarım saat öncesinden gidip belgelerinizi bizzat teslim edin. Aynı gün, eğer daha önce parmak izi vermemişseniz, bir kereye mahsus olarak elektronik parmak iziniz de kayda alınıyor. Başvuru işlemi normal şartlarda ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanıyor.

Eğer ilk defa pasaport çıkarmaya gidiyorsanız görevlilerden sizi yönlendirmelerini istemekten çekinmeyin.

Pasaport Nereden Alınır? Pasaport Teslimatı

Pasaportunuz size kurye veya kargo ile başvururken belirttiğiniz adrese gönderiliyor.

Pasaport Kaç Gün İçerisinde Teslim Edilir?

Bordo pasaportların evinize ulaşması başvurudan sonra 10 gün kadar alabilir. Şimdiye kadar bize her zaman başvurudan sonraki 3. iş gününde teslimatı gerçekleşti ama devletin taahhüt ettiği süre,  5-7 iş günü basım + 3 gün kargo/ kurye olarak 10 gün. Bu süreler yoğunluğa göre değişebiliyor. Özellikle bayram, resmi tatil, yılbaşı, sömestr gibi dönemler en yoğun dönemler. Bu yoğun dönemlerde süreler uzayabilir.

Pasaportunuz normalde sadece size teslim ediliyor. Fakat randevuya gittiğinizde, pasaportunuzu teslim alacak başka bir kişi belirleyebiliyorsunuz. Yurt içinden başvurularda, pasaportunuz PTT’ye teslim edildiğinde, başvuru sırasında verdiğiniz telefon numarasına postanızın barkot numarası ve teslimat aşamaları ile ilgili bilgilendirme mesajları da geliyor.

İlgili KonularBir Cevap Yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>