Kamu, Kurumlar

Mirasçılık Belgesi – Veraset İlamı 2017

Mirasçılık Belgesi – Veraset İlamı 2017

Yasal düzenlemelerle birlikte artık mirasçılık belgesini noterlerden alabiliyorsunuz. Mirasçılık belgesi ve veraset ilamı ile ilgili bütün işlemleri haberimizin devamında bulabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları bizlere iletirseniz; bilgimiz dahilinde cevaplarız.

Veraset İlamı – Mirasçılık Belgesi İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Mirasçının TC Kimliği

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Noter başvuru üzerine nüfus kayıtlarını inceleyerek öncelikle ilgilinin yasal mirasçı olup olmadığını tespit edecek. Mirasçılığın tespitinde ilgili tarafından sunulacak güncel nüfus kayıt örnekleri veya noter tarafından elektronik ortamda temin edilecek kayıtlar esas alınacak. Nüfus kayıt örneğinin elektronik ortamda temin edilememesi halinde, bu kayıtlar noterce nüfus müdürlüğünden yazıyla da istenebilecek.

İlgilinin nüfus kayıtlarına göre yasal mirasçı olduğunun tespit edilmesi halinde özel kanunlardaki usuller de dikkate alınarak ilgiliye, miras paylarını gösterir mirasçılık belgesi ve suretleri verilecek.

Sıkça Sorulan Sorular (Mirasçılık Belgesi – Veraset İlamı)

Veraset İlamı Geçerlilik Süresi: Veraset ilamı çıkarıldıktan sonra kaç yıl geçerse geçsin geçerlidir.

Veraset İlamı Cezası: Yanlış bilinen bir konudur. Veraset ilamını geç çıkarmanın bir cezası yoktur. Ancak varislere gayrimenkul intikal etmişse bu gayrimenkullerin beyan edilmesi ve vergilerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda 3 ay içinde veraset beyanı yapılmazsa cezası vardır.

Veraset İlamı Nedir Ne İşe Yarar: Varislerin pay durumunu gösterir belgedir. Veraset ilamı ile mal paylaşımı yapabilirsiniz.

Mirasçılık Belgesi Nedir Ne işe Yarar: Mirasçıların pay durumunu gösteren ve mal paylaşımı yapılmasına olanak sağlayan bir belgedir.

Gelen Aramalar: e devlet veraset ilamı, veraset ilamı 2017, Veraset ilami cikarma suresi 2017 yili

İlgili KonularBir Cevap Yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>