Finans

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara liste olarak adlandırılan durum kişiler tarafından kullanılan kredi ya da kredi kartlarına ait taksitlendirme ve borçları bulunan, kendisine banka tarafından bildirilen borç tutarını ödemeyen, durumu icralık olarak kayıt altına alınan kişiler olarak adlandırılır. Borçlu olarak bulunan bu kişiler, Merkez Bankaları ve kredi kayıt büroları tarafından isimler listeye eklenir.

Bu durum sadece kişilere maddi anlamda kayıt altına alınması sebebi ile de kişinin mevcut borcunu ödemesi beklenir. Ödemenin gerçekleşmesi durumunda da kişinin sicil geçmişi 5 yıl içinde silinme işlemi sağlanır. Kara listede isimi bulunduğu sürece bankalar kişiye kredi, kredi kartı fırsatlarından yararlandırmazlar.

Kara Listede Bulunan Kişilere Banka Yardımı

Kara listede alı bulunan kişilerin, nakit ihtiyaçları doğması durumunda çeşitli bankalara kredi ya da kredi kartı için başvurularda bulunur. Ancak kişinin durumundan dolayı her banka gelen başvuruyu olumlu karşılamaz. Bu duruma karşı kendi bünyesinde bulunan borçlarını af, taksitlendirme ve yapılandırma gibi çalışmaları ile de öncelikle var olan borç durumunu sıfırlama yöntemine başvururlar.

Kara listede ismi bulunan ve kendisine kredi imkanı veren banka isimleri net olarak bilinmemektedir. Bu durum bankanın kendi bünyesinde karar aşamasında olup, kişinin risk durumuna göre de değişkenlik sağlamaktadır. Böyle bir durumda kendisinden kredi kullanmak isteyen kişilere farklı yöntemler uygular.

Kara Listedekiler için Kredi Başvurma Yöntemleri 

Banka kendisine kredi için başvuran kişileri sorguladıktan sonra, risk içeren durumlar karşısında kişilerden farklı adımlar ister. Bu adımlar arasında; kefil ile başvuru süreci ve ipotek ile başvuru süreci olmak üzere iki ayrı adımdan oluşur. Kefil ile başvuru sağlamak; risk taşıyan kişinin durumunun engel olarak ortadan kaldırılması için geliri daha iyi olan ve sicil sorunu bulunmayan kişinin belgelerle başvuru sürecinde bulunma aşamasıdır.

Kefil olacak kişiden de yine kendisine özgü evrak talep edilir, tamamlanmasından sonra sonuçlandırma işlemi sağlanır. İpotek ile başvurma ise; kişinin kredi kullanabilmesi için mevcutta kendine ait herhangi gayrimenkulü ya da tarlayı rehin olarak göstermesi ve kredi işlemlerini başlatması anlamını taşır.

İlgili KonularBir Cevap Yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>