Güncel

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2017

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2017

Bankaların bireylere kredi temin ederken kazandıkları kara faiz denilmektedir. Faiz islam dininde haram kılındığı için bazı bireyler kredi ihtiyaçlarını gidermek için faizsiz kredi arayışına girmektedir. Faizsiz kredi veren bankalar genel olarak Katılım Bankaları denilen muhafazakar bankalardır. Bu bankalar yatırımlarında da faiz kullanmayarak tüm paranın caiz olmasını sağlayan bir sistem sunarlar. Bu konuda İslam bilginleri ve otoriteler araştırma yapmış ve bankacılık sistemi devletimiz tarafından da 1990’lı yıllarda onaylanmıştır.

Katılım Bankaları

Ülkemizde birçok katılım bankası bulunmakta ve bu bankalara kamu bankaları da katılım bankası açarak destek vermektedir. Bu alanda en önemli bankalar, Albaraka Türk, Türkiye Finans ve Kuveyt Türk bankalarıdır. Geçtiğimiz yıl açılan Vakıf Katılım Bankası ile de kamu bankacılığı katılım sektörüne girmiştir. Katılım bankacılığında faiz yerine kar payı denilen bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem ile bankanın gelir ve giderleri hesap edilerek toplam karı ortaya çıkarılır.

Bu kardan kişiye düşen kar ve zarar hesap edilerek bankaya mevduat yatırmış olanlara ve banka hissedarlarına dağıtılır. Kredi çekmek isteyenlerden de bu oranda bir kar payı alınır. Katılım bankaları faiz almadıkları için diğer bankalara göre biraz daha fazla yüksek kar payı oranı veya dosya masrafı çıkarabilmektedir.

İlgili KonularBir Cevap Yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>